Dediščina

Kategorije
Kategorije

Pomembni mariborski Judje

V Mariboru je v srednjem veku ter v 19. in 20. stoletju živelo več pomembnih Judov. Tukaj predstavljamo zgolj nekaj njihovih zgodb

Projekt “My Hometown”

»My Hometown« (»Moj domači kraj«) je pobuda, s katerim se želi k sodelovanju pritegniti šole z vsega sveta. Osnovni cilj projekta je mlade spodbuditi k raziskovanju zgodovine holokavsta v njihovem kraju.

Stolpersteine

Stolpersteine (slovensko: tlakovci spomina ali spotikavci) so tlakovci, ki spominjajo na usodo tistih, ki so bili umorjeni, deportirani, izgnani ali ubiti v obdobju nacionalsocializma.

Judje na Slovenskem

Kljub relativni številčni majhnosti so Judje na Slovenskem pomembno sooblikovali gospodarsko in kulturno podobo današnje Slovenije.

Judje v Mariboru

Mariborsko judovsko skupnost zagotovo lahko štejemo med največje srednjeveške judovske skupnosti na Slovenskem, Maribor pa med kulturna in gospodarska središča judovstva v tedanjih notranjeavstrijskih deželah.

Mariborska sinagoga

Sinagoga v Mariboru je glede na vlogo in pomen mariborske judovske skupnosti zavzemala mesto ene najpomembnejših sinagog na Štajerskem.

Antisemitizem

Antisemitizem: nazor, gibanje, ki je proti semitom, Judom, navadno iz političnih ali gospodarskih razlogov. Je izraz poznega 19. stoletja, ki označuje protijudovska stališča in dejavnosti.

Antisemitizem na Slovenskem

Slovenski antisemitizem 20. stoletja je bil posledica sledenja tokovom iz bližnjega in širšega prostora. Bil je pojav v okolju, v katerem ni avtohton in ne predstavlja močnejše zgodovinske dediščine.

Holokavst (Šoa)

Holokavst (lat. holocaustum iz gr. holókauston ‘žgalna daritev’): oznaka za nacistično množično uničevanje, zlasti Judov, med drugo svetovno vojno.

Holokavst na Slovenskem

Med drugo svetovno vojno je bila tudi na Slovenskem uničena gospodarsko prominentna in organizirana judovska srenja.

Projekt “Šoa – spominjajmo se”

Vsi programi v projektu nagovarjajo javnost za trajno pomnjenje in spominjanje na največje zlo 20. stoletja; da ne bi bilo nikoli pozabljeno, predvsem pa – da se ne bi nikoli in nikjer več ponovilo.

Projekt “Kamnite solze”

Kamnite solze so mednarodni projekt, osredotočen na spominjanje na genocid nad Romi (porajmos) s poudarkom na izobraževalnih vsebinah in spodbujanju tovrstnih dejavnosti tako v Sloveniji kot tudi v bližnjih državah.

Projekt Krokus

Projekt Krokus je projekt, namenjen mladim od desetega leta dalje, da bi se spominjali vseh otrok, ki so umrli v holokavstu.

Projekt “Never Forget”

Nikoli ne smemo pozabiti – v spomin in opomin na holokavst ter za spodbujanje strpnosti in solidarnosti v EU

Projekt “UNITED”

Projekt UNITED (združeni) – UNderstand (razumeti), Inform (informirati), Think (razmišljati), EDucate (izobraževati)

Genocid nad Romi

Romi predstavljajo največjo etnično manjšino v Evropi, javno védenje o njihovi kulturi in zgodovini pa je kljub temu skromno. V družbi so še vedno močno zakoreninjeni predsodki proti Romom.

Publikacije in drugo gradivo

Sinagoga Maribor redno izdaja različne vrste fizičnih publikacij. Najdete jih lahko v knjižnicah ali pa tukaj v digitalni obliki.

Avdio-vizualno gradivo

Sinagoga Maribor je ustvarila številne kratke izobraževalne filme, dokumentarce, predavanja in pogovore, tako v video kot audio obliki.

Sinagoga v 360°

Virtualni 360° ogled srednjeveške sinagoge v Mariboru z dodanimi osnovnimi informacijami o zgodovini Mariborskih Judov.

Razstave za izposojo

V Sinagogi Maribor vam nudimo 24 različnih razstav, ki si jih lahko brezplačno izposodite in jih razstavite v vaših razstaviščih, šolah, knjižnicah,…

Projekt PPSCO

Projekt »Moč osebnih zgodb pri soočanju s pozabo« je namenjen krepitvi praks spominjanja na holokavst in druge genocide, storjene med drugo svetovno vojno.

Scroll to Top
Skip to content