1. novembra 2005 je Generalna skupščina OZN sprejela resolucijo, s katero je razglasila 27. januar kot mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Dolžnost zdajšnjih generacij in zgodovinopisja je, da 68 let po koncu holokavsta preprečimo izgubo spomina na eno najtemnejših plati zgodovine minulega stoletja.
Kljub majhnosti slovenskega ozemlja in maloštevilni pred in po vojni judovski populaciji na Slovenskem lahko in celo moramo slovensko zgodovino holokavsta opisati kot mikrokozmos zgodovine holokavsta v srednji Evropi. Spomin na holokavst in na tragedijo genocida pa ne sme biti le spomin na žrtve, pač pa tudi na tiste, ki so to največjo tragedijo iz prve polovice 20. stoletja preživeli. V Centru judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, ki je nacionalni koordinator programov s področja učenja in spominjanja o holokavstu, vsako leto namenjamo posebno skrb prav tej tematiki. Bogato dogajanje z različnimi prireditvami po vsej Sloveniji smo že četrto leto zapored poimenovali Šoa – spominjajmo se. Zato, da ne bo pozabljeno …
Vljudno vas vabimo na prireditve, ki se bodo zvrstile med 3. in 31. januarjem 2013:
– otvoritve razstav Ana Frank – zgodba za sedanjost, Zvezdna proga – razstava o holokavstu, Po sledeh judovske dediščine na Slovenskem, Biti Jud, Holokavst 1933-1945 (Pogum, da se spominjamo);
– znanstveno srečanje Vsako leto eno ime: Neznani slovenski pravičniki iz Prekmurja in Primorske in okroglo mizo Ciril Kotnik – bodoči slovenski pravičnik;
– pogovor s Slavkom Goldsteinom, predstavitev zbornika Slovenski Judje: zgodovina in holokavst in predavanja Sence spomina – Uničenje judovske skupnosti v Prekmurju, Pozabljeni Mariborčan Marko Rosner, Podobe smrti: nacizem in holokavst skozi oči umetnosti, Pouk o holokavstu – Pedagoška filozofija Jad Vašema.
Ana Frank – zgodba za sedanjost (vabilo)
Častni pokrovitelj projekta Šoa – spominjajmo se 2013 je Karl Erjavec, zunanji minister RS. Projekt je bil izveden s finančno podporo mednarodne zveze za spomin na holokavst – IHRA.