Vljudno vas vabimo na predstavitev najpomembnejšega dela zgodnjega krščanstva, posvečenega romanju. Gre za potopisni dnevnik večletnega romanja po svetopisemskih krajih Palestine, Egipta, Sirije, Mezopotamije in Male Azije s konca 4. stoletja, ki ga je zapisala neznana romarica. Potopis, ki so ga odkrili šele pred dobrimi sto leti, je očarljiv odtis njenega intimnega doživljanja svetih krajev, hkrati pa tudi prvovrsten zgodovinski dokument, ki omogoča vpogled iz prve roke v tedanje življenje na opisanih področjih. Besedilo ponuja neprecenljiv zaklad informacij za različna področja proučevanja, kot so arheologija in topografija Svete dežele, oblikovanje krščanskega bogoslužja, zgodovina meniškega življenja, razvoj latinskega jezika, svetopisemska eksegeza, itinerarium (potopis) kot literarna zvrst ter nasploh fenomen potovanj oz. romanj v pozni antiki.
Glede avtoričinega biografskega, predvsem socialnega, ozadja so mnenja strokovnjakov različna, na splošno pa je danes skoraj soglasno sprejeta teorija, da je avtorica potopisa Egerija. Ta teorija se namreč zanaša na pismo Valerija in njegovo omembo »svete (meniške) žene (sanctimonialis)« Egerije, ki je ob vrnitvi z romanja v svojem kraju očitno pustila določen pečat, obveljala za zgled pobožnosti in dosegla slavo svetništva.
O knjigi bosta v sklopu tematskega večera z naslovom Romanje v prvi Cerkvi spregovorila urednik in prevajalec br. Jan Dominik Bogataj in biblicist dr. Samo Skralovnik.
Predstavitev organizira Celjska Mohorjeva družba v sodelovanju s Sinagogo Maribor.